Kosmetyki zrodzone z miłości do natury!

Moja przygoda z naturalną pielęgnacją i kosmetykami ma swój początek jakieś 20 lat temu. To wtedy zrodziło się marzenie o tworzeniu naturalnych kosmetyków. Życie jednak zweryfikowało moje plany, przyszły na świat dzieci i z realizacją marzeń musiałam chwilę poczekać…

Minęły lata, dzieci wyfrunęły z gniazda i przyszedł czas na zajęcie się sobą i realizację dawno odłożonych planów. Zapragnęliśmy z mężem zamieszkać na wsi. Proste życie, bliskość natury i spokój, który nas otaczał, przypomniał mi o dawnym marzeniu, by robić kosmetyki naturalne.

slov hagi

Zaczęło się od zbierania i suszenia ziół oraz robienia ekstraktów: wodnych i olejowych. Poznawałam nazwy roślin i ich właściwości. Robiliśmy z mężem destylacje z parą wodną aby uzyskać olejki eteryczne. Ponieważ jesteśmy chemikami, było to dla nas i moich 2 przyjaciółek wielką przygodą. Po teoretycznym przygotowaniu z literatury rozpoczęliśmy tworzenie produktów. Zaczęliśmy od mydeł i kremów. Były to dosyć toporne kosmetyki, jak oceniam z perspektywy kilku lat, ale te początki były piękne i ważne! Do dziś zachowałam pierwsze mydła.

Zaczęłam używać swoich kosmetyków. Po miesiącu okazało się, że mycie mydłem naturalnym zlikwidowało suchość mojej skóry. Już nie musiałam po każdej kąpieli używać balsamów. Również skóra twarzy została mocno „nakarmiona” dobrymi składnikami kremów, o których nałożeniu często już później zapominałam. Nie było po prostu takiej potrzeby.

slov hagi

Mocno zauważalne zmiany kondycji mojej skóry zachęciły mnie do dzielenia się nimi z bliskimi. Rozdawałam kosmetyki, a w głowie wykluwała się wizja własnej manufaktury. Po ukończeniu studiów kosmetologicznych, który były strzałem w dziesiątkę, zaczęłam wraz z dorosłymi już córkami tworzyć własną markę kosmetyków naturalnych pod nazwą Hagi Cosmetics.

Małymi krokami ruszyła produkcja. Pierwszymi klientami byli świadomi i nastawieni na zdrowy styl życia stali bywalcy Bio Bazaru w Warszawie oraz targów propagujących zdrową żywność i kosmetyki. Wkrótce dołączyli klienci odwiedzający zorganizowane po raz pierwszy ważne targi kosmetyków naturalnych. Na „Ekocudach” można było zobaczyć, jak prężnie rozwija się ten rynek. Obecnie badania na świecie dowodzą, że 84% konsumentów wybiera kosmetyki zawierające składniki naturalne, a 68% zwraca uwagę na pochodzenie składników. To pozwala przewidywać dalszy prężny rozwój. Bardzo mnie cieszy fakt, że znalazłam się w odpowiednim momencie i miejscu ze swoimi marzeniami i ich realizacją.

slov hagi

Kiedy słyszę „kosmetyk naturalny” to dopóki nie obejrzę składu na etykiecie, nie mogę być pewna, że taki właśnie jest. Tym bardziej, że do tej pory jeszcze nie ma żadnej ustawy prawnej określającej precyzyjnie definicję naturalnego kosmetyku. Pomocne są definicje jednostek certyfikujących kosmetyki naturalne i ekologiczne, takie jak Ecocert, BDIH, Soil Association, Natrue lub jednoczący wszystko Cosmos (Cosmetic Organic Standard). Według wymogów tych firm za kosmetyk naturalny uważa się produkt skomponowany z minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, uzyskany metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi. Dopuszczone są składniki pochodzenia syntetycznego, jeśli ich obecność jest uzasadniona i nie mają odpowiedników naturalnych.

Czy kosmetyk naturalny jest lepszy od konwencjonalnego? Nie ma wątpliwości, że tak.

Po pierwsze naturalne surowce bazowe, którymi są najczęściej oleje roślinne są budową zbliżone do lipidów występujących w naszej skórze. Ponadto substancje naturalne są bardzo aktywnymi substancjami czynnymi w kosmetyku. I jest ich co najmniej 95%! W kosmetykach konwencjonalnych proporcje są odwrócone, tzn ok. 5% składu stanowią substancje aktywne. Pozostałe to często surowce tworzące bazę tłuszczowo-wodną.

Kosmetyk naturalny obecnie to produkt zawierający wciąż na nowo odkrywane i badane surowce. Powstają kompleksy roślinne z ukierunkowanym i udowodnionym silnym działaniem np. przeciwstarzeniowym, detoksykującym, nawilżającym itp. Kosmetyki naturalne pojawiają się już w gabinetach kosmetyki estetycznej, bo pozwalają zastąpić np. toksynę botulinową!

slov hagi

Używanie naturalnych produktów znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii kontaktowych, podrażnień i uczuleń. Z wyłączeniem tych osób, które mogą być uczulone na określone alergeny. Kosmetyk naturalny nie zabezpiecza przed alergią w takich przypadkach i trzeba o tym pamiętać.

Jeśli chodzi o termin przydatności, to jest on znacznie krótszy i dzięki temu kosmetyki są świeższe i produkowane w małych partiach. W składzie kosmetyków naturalnych używane są łagodniejsze konserwanty dopuszczone do tego typu produktów.

W naturalnych kosmetykach nie mogą znaleźć się kontrowersyjne produkty, takie jak: silne detergenty, konserwanty, silikony, synetyczne barwniki i substancje zapachowe. Dzięki temu zwiększa się pewność, że nie podrażnimy skóry.

slov hagi

Moją misją nie jest narzucanie wszystkim, by przeszli na pielęgnację naturalną. Słyszę, czasami od pań „ja nie lubię kosmetyków naturalnych, bo słabo działają” i wolą mieć natychmiastowo odczuwalny efekt, jaki dają np. silikony. Działanie kosmetyków naturalnych to proces przywracania równowagi w skórze i nie jest tak szybko odczuwalny, jak konwencjonalnych preparatów zawierających kilkanaście substancji syntetycznych działających w określonym celu np. natychmiastowego nawilżenia. Jest to efekt krótkotrwały. By przywrócić zdrową, odżywioną skórę, trzeba włożyć odrobinę wysiłku i oprócz pielęgnacji, należy przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania i stylowi życia. Jeśli nie chcemy żyć byle jak, to czas na zmiany zawsze jest dobry. Zachęcam do zadbania o siebie na kilku płaszczyznach, a wiedzą na temat jednej z nich chętnie dzielę się z Państwem.

***

Hanna Kurcińska: chemiczka,kosmetolożka założycielka i właścicielka Hagi Cosmetics, które prowadzi razem z córkami. Laboratorium wytwarza pachnące kosmetyki naturalne. Uważa, że dobry kosmetyk jest mądrym połączeniem chemii i natury i z każdej z tych dziedzin bierze to, co najlepsze. Serie kosmetyków Hagi mają nazwy żywiołów: ziemia (do suchej skóry), Woda (dla kobiet w ciąży), Ogień (dla kobiet energetycznych), Powietrze (dla alergików). Już niedługo w ofercie firmy będzie nowa seria kosmetyków dla dzieci.
X
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konstancin-Jeziorna, jedyne uzdrowisko na Mazowszu

Dokładnie 17 km od centrum Warszawy, lub nawet w odległości...

Zamknij